Leczenie alkoholizmu Tarnów

Uzależnienie od alkoholu to poważny problem, które wpływa na życie nie tylko chorego, ale także jego otoczenie, zwłaszcza na najbliższych. Oddziałuje na wszystkie dziedziny życia: rodzinę, pracę, zdolność do nawiązywania relacji, zainteresowania, zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Utraconą kontrolę trudno jest odzyskać samodzielnie. Często jedynym sposobem na odbicie się od dna jest profesjonalna terapia pod opieką specjalistów, która pomaga zmienić dotychczasowe schematy myślenia.

Leczenie uzależnienia od alkoholu w Tarnowie

Ośrodek Terapii Uzależnień Dezyderata to miejsce, w którym doświadczeni terapeuci skutecznie pomagają w leczeniu choroby alkoholowej. Najważniejsze dla nich jest zrozumienie dla chorych oraz ich bliskich. Pracownicy ośrodka dokładają wszelkich starań, aby zapewnić pacjentom kompleksową pomoc oraz odpowiednie warunki, dzięki którym chorzy czują, że są w miejscu, w którym mogą poradzić sobie ze swoimi problemami.

Leczenie alkoholizmu zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Jedną z najskuteczniejszych metod jest detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu. Proces ten wiąże się z silnymi emocjami i reakcjami fizjologicznymi. Detoks wspomagany farmakologicznie łagodzi objawy zespołu abstynencyjnego. Powinien być realizowany pod ścisłą kontrolą personelu medycznego i poszerzony o wsparcie psychologiczne. Jest to początek drogi terapeutycznej, a skuteczna detoksykacja motywuje pacjenta do kontynuowania terapii.

Ośrodek Dezyderata położony jest w Rabce-Zdroju, w otoczeniu Beskidu Wyspowego, gdzie można odnaleźć spokój i wyciszenie, tak bardzo potrzebnych przy walce z nałogiem.

Ośrodek zapewnia transport dla pacjentów z Tarnowa.  

Skuteczna terapia alkoholowa w Tarnowie

Terapia alkoholowa w ośrodku Dezyderata przebiega przede wszystkim z poszanowaniem potrzeb chorego oraz troski o jego komfort. Pacjent przyjmowany jest ze zrozumieniem i otwartością. Warunki w ośrodku nie przypominają zakładu leczniczego, a panująca atmosfera jest ciepła i domowa. Terapia prowadzona jest w niewielkich grupach, dzięki czemu możliwe jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Terapię można rozpocząć w dowolnym momencie. Plan terapii jest ustalany indywidualnie po przeprowadzonych badaniach, obserwacji, konsultacjach i postawionej diagnozie. W trakcie terapii pacjenci wypracowują swój plan dalszego zdrowienia, którego codzienna realizacja daje dużą szansę na pozostanie w trzeźwości po opuszczeniu ośrodka.

POMOŻEMY TOBIE LUB TWOJEJ BLISKIEJ OSOBIE - NIE CZEKAJ, ZADZWOŃ 574 271 441

Leczenie alkoholizmu Tarnów

Leczenie alkoholizmu w Tarnowie - jak przebiega terapia?

Każdy dzień pobytu w ośrodku jest przemyślany i oparty na wieloletnim doświadczeniu. Bardzo ważnym elementem terapii jest codzienny udział w grupowych zajęciach terapeutycznych. Grupa pozwala zidentyfikować się z chorobą i daje wzajemne wsparcie. Kluczowe są wzmacnianie wewnętrzne pacjentów oraz atmosfera wzajemnego zrozumienia i szacunku. Poza pracą grupową, pacjenci biorą udział w wykładach, warsztatach, czy projekcjach filmowych o treściach terapeutycznych.

W trakcie pobytu istotne jest, aby pacjenci wyrobili w sobie nowe nawyki, które pomogą im utrzymać trwałą abstynencję, dlatego w ośrodku obowiązują stałe pory posiłków, stałe godziny zajęć terapeutycznych oraz przerw i czasu wolnego, czy ciszy nocnej.

Jednym z bardzo ważnych punktów dnia jest codzienne spotkanie pacjentów we własnym gronie. Prowadzi je lider grupy, wybierany spośród pacjentów.

Objawy alkoholizmu

O chorobie alkoholowej możemy mówić, jeżeli 3 lub więcej z poniższych objawów wystąpią łącznie, w okresie przynajmniej miesiąca lub w ciągu ostatniego roku w kilkukrotnych okresach krótszych, niż miesiąc:

  • głód alkoholowy;
  • utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu;
  • skoncentrowanie całego życia wokół picia;
  • zwiększenie tolerancji na ilość wypijanego alkoholu;
  • spożywanie alkoholu pomimo świadomości szkodliwych skutków;
  • zespół abstynencyjny.

Skutki choroby alkoholowej

Alkoholizm niesie za sobą skutki zarówno zdrowotne, jak i społeczne. 

Do najczęstszych fizycznych skutków choroby alkoholowej należą: marskość wątroby, choroby trzustki, kłopoty z serem. Alkoholizm ma wpływ także na zdrowie psychicznego chorego.

Nierzadko alkoholicy cierpią na depresję i inne zaburzenia psychiczne, padaczkę alkoholową, czują się nieszczęśliwi i samotni. Mają problem z utrzymaniem relacji społecznych, życia rodzinnego oraz zawodowego.

Odwyk alkoholowy Tarnów

Ośrodek leczenia uzależnień Dezyderata oferuje odwyk alkoholowy dla osób z Tarnowa i okolic. Pracownicy służą doświadczeniem i wsparciem zarówno pacjentom, jak i jego najbliższym. Do każdego chorego podchodzą indywidualnie, z życzliwością, otwartością i zrozumieniem. Każda osoba szukająca pomocy, na pewno ją tam znajdzie.