Jak reagować na picie męża? Mąż alkoholik w domu

Osoba, która pije codziennie i ta, która pije w "ciągach", tzn. pije przez kilka dni, tygodnii lub miesiący bez przerwy. Wtedy człowiek staje się alkoholikiem. Osoby najbliższe mają świadomość jej uzależnienia. Alkoholizm w rodzinie to poważny problem, który może mieć niszczący wpływ na życie wszystkich osób w rodzinie. Długotrwałe, intensywne picie może nie tylko zakłócić życie osób w otoczeniu, ale może mieć reperkusje na zdolność do funkcjonowania w społeczeństwie, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Jak zachowuje się alkoholik?

Wiele żon alkoholików zastanawia się, co zrobić, gdy ich mąż pije i kłamie. Osoba nadużywająca alkoholu może kierować się w swoim życiu oszustwem i iluzją. Jak zachowuje się alkoholik? Nie potrafi lub nie chce obiektywnie ocenić swojej sytuacji. Każde oskarżenie o problem, wskazujące na negatywne skutki związane z alkoholizmem, powoduje, że nie jest w stanie przyjąć odpowiedzialności za swoje czyny i obwinia innych. Wzbudza gniew i prowokuje wybuchy emocji. Z drugiej strony obiecuje, że skończy ze swoim uzależnieniem i wierzy we wszystko, co mówi.

Nie pozwól, aby alkoholik oszukiwał ciebie lub twojego współmałżonka. Nie wierz mu (lub udawaj, że wierzysz) i zachęcaj do kolejnych kłamstw. Ważne jest również, aby nie brać odpowiedzialności za osobę uzależnioną, jeśli musi ona cierpieć z powodu alkoholizmu.

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Po pierwsze, należy powiedzieć prawdę o jego uzależnieniu. Ważne jest też wyrażenie współczucia dla emocji bliskiej osoby: bezradności, lęku, niepokoju o pijącego. Złość i oskarżanie innych w rozmowie nie przyniesie żadnego efektu. Lepiej ją zaplanować, stworzyć scenariusz, w którym dowiemy się o chorobie.

Jeśli alkoholik chce się z nami czymś podzielić, pozwólmy mu na to. Ale nie wchodźmy z nim w rozmowę.

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Jak alkoholik może wytrzeźwieć?

Zrozumienie mechanizmu choroby alkoholowej wymaga specjalnego traktowania. Jest to powszechny problem, który dotyka alkoholika, jego współmałżonka i resztę rodziny. Trudno jest przyjąć do wiadomości, że jest to stan przewlekły. Daremne jest obwinianie innych, przerzucanie odpowiedzialności, czy wymyślanie powodów picia. Psychoterapia jest najlepszym rozwiązaniem. Zadaniem specjalisty od uzależnień jest przekonanie alkoholika, że warto zerwać z nałogiem i żyć w abstynencji. Jeśli alkoholik zaakceptuje fakt, że jest chory i pokonany przez alkohol, możliwe będzie rozpoczęcie nowego rozdziału. Aby wytrzeźwieć, osoba nadmiernie pijąca powinna szukać specjalistycznej pomocy.

Gdzie mogę uzyskać pomoc dla alkoholika?

Ośrodki leczenia uzależnień mogą zapewnić specjalistyczną pomoc dla alkoholików. Detoks alkoholowy jest często pierwszym krokiem w trzeźwości. Aby pozbyć się fizycznego uzależnienia, można przeprowadzić detoks, uzupełnić elektrolity i zmniejszyć skutki zespołu abstynencyjnego. Alkoholik może następnie szukać leczenia uzależnienia psychicznego. Niejednokrotnie terapeutami są również osoby, które cierpiały z powodu uzależnienia od alkoholu. To pomaga im przejść przez trudne chwile. Anonimowi Alkoholicy i inne grupy wsparcia mogą być świetnym rozwiązaniem dla alkoholika.

Wszyscy członkowie rodziny będą potrzebowali pomocy, gdy w rodzinie jest alkoholizm. Aby wyjść z alkoholizmu, alkoholik musi być w stanie pomóc członkom swojej rodziny zrozumieć mechanizmy współuzależnienia. Muszą oni również nauczyć się, jak żyć z uzależnionymi bez poświęcania własnych potrzeb, pragnień czy emocji.